Jean-Claude Van Damme'nin Test Dunyasına KatkısıBu reklamı izlemeyen yoktur sanırım. Peki bu reklamda anlatılmak istenileni bir de test dünyası için yorumlamak istersek bize bazı noktaların önemi gösterecektir. Bildiğimiz Van Damme her zamanki gibi formunda ve yapılması güç bir şeyi yapıyor. İlerlemiş yaşına rağmen (1960 doğumlu) bütün riskleri alarak böylesine izlemesi zevkli ve heycanlı görüntüler gerçekleştirebiliyor. 

Peki burada sadece kahramanımız Van Damme'mi risk alıyor sizce. Cevap tabiki "Hayır". Böylesine meşhur olan bir kişinin başına gelebilecek bir ciddi kaza durumunda bu reklamla ürünlerini tanıtmaya calışan Volvo markasının aldığı risk sanırım daha fazla. Peki bu riskleri sıralayalım.
  1. Van Damme'nin ölme riski
  2. Van Damme'nin yaralanma riski
  3. Haberin Duyulma riski
  4. Markanın itibar/güven kaybetme riski
  5. Kar etmeme riski
  6. Yüksek bir tazminat ödeme riski
  7. ...
Bu şekilde sıralandığında tabiki en önemli risk bir kişinin hayatı kaybetme riskidir. Testler sonucunda unutulan bir hatanın kullanıcının canına neden olabilir. Bu yüzden hataları doğru bir şekilde sınıflandırmak gerekir. Bizim için en büyük risk faktörü olan test caselerin testlerine daha ilk önce başlamalıyız ve hata vermediğinden emin olmalıyız. Daha sonra düşük öncelikli testlere devam edebiliriz taki testi sonlandırma kriteri oluşana kadar.

Peki bu reklamdaki test caseyi tasarlamak için hangi tür test tekniklerinden yararlanılmış olabilir? Bunu hiç düşündünüz mü? Buna cevap verebillmek için öncelikle test casenin açıklamasını yazmak gerekiyor. Daha iyi bir sonuç almak için öncelikle durum analizi yapmak gerekir. Bunun için doğru soruları sormamız gerekiyor. Reklamın asıl amacı nedir? Vurgu yaptığı tema nedir? gibi sorulardan sonra esas cevap verilemesi gereken konuyu bulmamız gereklidir. Burada biz neyi test ediyoruz? Tabiki, Volvo'yu. Tamamen Volvo'yu mu test ediyoruz? Hayır, sadece Volvo tırlarının ne kadar güvenilir direksiyon/manevra kabiliyeyi olduğu ve sürüş sırasındaki sarsılmaları test ediyoruz. Peki Van Damme rolu nedir? Van Damme'nin bacak haraketini veya ne kadar korkusuz olduğunu mu test ediyoruz. Hayır, O ise test verisi (test data). O halde test case: 
"Yanyana duran iki Volvo tırı aynı anda geri-geri gider iken direksiyon yardımıyla bir tanesi iki tır arasındaki mesafeyi bir insanın ayak açıklığı kadar mesafeye gelene kadar aralığı açmalı ve o mesafede sabit kalarak gitmeli. Bu hareket boyunca iki tırın aynalarında sabit duran adamın düşmesine neden olabilecek kadar sarsıntı olmamalı, aynalar kırılmamalı, tırlar arasındaki mesafe bir noktadan sonra sabit kalmalı ve beklenmedik başka bir durum oluşmamalıdır."
Bu başlık test caseyi yeterince açıklar niteliktedir. Buradan tasarıma geçer isek, test verisi olarak Van Damme seçildiğine göre iyi bir seçim yapılmış demektir :). Diğer test verileri ise seçilen bu iki tır, test edilen tırlardan rastgele seçim yapılmış olabilir veya test için üretilen numuneler olabilir. Dikkat ederseniz test casenin başlığında Van Damme'nin düşmemesi gerekiyor. Yani Van Damme'nin bacak aralığının ölçülmesi gerekiyor. Bu ölçümü yaparken yerde baçak açma hareketi ile yapılır ise muhtemelen hata verebilir bu yüzden simulatör kullanmaya gerek yok yani direk olarak iki ayna üstüne çıkartılarak gerçek durum oluşturulmalıdır ki ölçüm başarılı olsun. Bu noktaya kadar anlatılan test dünyasında sınır değer analizi (boundary value analysis) olarak geçmektedir, sınır değer testleri için bu yazıyı inceleyebilirsiniz. Peki sınır değer testlerinde test verileri ikili veya üçlü olmasına göre değişmektedir fakat her iki durumda da sınır değeri ve bir sonraki değer test edilmektedir. Bu yüzden sınır değer testi ile Van Damme'nin ölmesine neden olabiliriz. Bizim yapmamız gereken ise güven aralığında Van Damme'nin düşmemesini test etmektir yani başka bir test tekniğini kullanmamız lazım. Bu test ise eşdeğer aralık tekniği ile yapılabilir. Detaylı baktığımızda ise aslında Türkçesini tam çeviremediğim Strong Normal Equivalence Partitioning Testing tekniği ile test edebiliriz, bu yöntemin detayı için bu yazıya bakabilirsiniz. 

Sonuç

Kalite herkes için vazgeçilmez bir erdemdir, yazılımda kalite, verimlilik ve maliyet hakkıdaki düşünceler için bu yazıya bakabilirsiniz. Kullanıcı parasını ödediği ürünün belli bir kalitede olduğuna inanması gerekir aksi halde ürünü ya iade eder ya da bir dahaki seferde o ürünü seçmez ve tavsiyede de bulunmaz. Bu gerçek ister yazılım olsun isterse otomotiv veya gıda sektörü olsun değişmez. Kaliteyi arttırmak için ise test süreçleri daha ciddiye alınmalı ve test teknikleri uygulanmalıdır.


Comments

Popular posts from this blog

Testing WEB Sevices and Automating SOAP Services

Performance Testing on CI: Locust is running on Jenkins

Change Default Timeout and Wait Time of Capybara

Performance Testing on CI: Integration of Locust and Jenkins

Create an Alias for Interactive Console Work: Selenium and Capybara