Büyük Yazılım Hataları

Ekomik boyutu

Yazılım hatalarının Amerikan ekonomisine zararı yıllık yaklaşık olarak 60 Milyar Dolar olduğu tahmin edilmekte.

Büyük projeler

Ariane 5:  7 Milyar Dolar
4 Haziran 1996’da Avrupa Hava Ajansının (ESA) ilk roket havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. Düşme sebebinin daha sonradan yazılımdaki bir hatadan kaynaklandığı anlaşıldı. Hatanın 64 bit ondalıklı integerın 16 bit işaretli integere dönüştürülürken ondalık kısımda oluşan hatayı kontrol eden exception handling yapısının olmamasından kaynaklandığı anlaşıldı.                                                                                                                   Detaylı bilgi için Marcus Olk

Marine space probe to Venus: 250 Milyon Dolar
28 Temmuz 1962’de Mariner1 isimli hava taşıtın roketinin yönü belirlenen yönden aniden çıkarak teklikeli yola girdiğinde başka bir roket Atlantik okyanusundan imha etti. Roketin yönündeki değişime neden olan hata, mühendislerin kağıt üzerine yazdıkları formülün koda aktarılırken yanlışlık yapmasından kaynaklanıyordu.

Hartford Coliseum Collapse: 90 Milyon Dolar
1978’de Harttford, Connecticut’da bulunan spor salonunun catısında biriken sulu karın ağırlığını çatının çökmesine neden olmuş. Çökme sebebi projenin hesaplanmasında kullanılan CAD proğramının catı yük hesabını yanlış yapmasından kaynaklanıyordu.

Büyük Canlı Kaybı Olabilirdi

World War III… Almost (1983)
Radar sistemini Amerika tarafından 5 adet bazilistik füzesinin üzerlerine gönderildiğini raporlayınca, savunmak amaçlı nukleer füzelerin gönderilmesi son anda iptal edildi. Sorumlu asker Amerikanın böyle bir saldırıyı yapmak için 5 adet füzeden çok daha fazla füze göndermesi gerektiğini düşünerek savunma füzelerinden vazgeçti. Hata radarın filtrelemesini yapan kodda olduğu anlaşıldı, güneş ışığı yansımasının formule dahil edilmemiş.

Comments

Popular posts from this blog

Testing WEB Sevices and Automating SOAP Services

Performance Testing on CI: Locust is running on Jenkins

Change Default Timeout and Wait Time of Capybara

Performance Testing on CI: Integration of Locust and Jenkins

Create an Alias for Interactive Console Work: Selenium and Capybara