Eggplant: Mobil Test Otomasyonu İçin Pratik Bİr Araç

Egglant Testing Tools

Eggplant GUI (graphic user interface) ve mobil uygulamaların testlerinde kullanılabilecek oldukça yararlı bir test otomasyon aracı olarak görülebilir. Ayrıca perfomans testlerinde de kullanılabilme imkanı sunuyor. Kendine has bir dil ğeliştirilmiş ve bu sayede hızlı bir şekilde test scriptleri yazmak mümkün. Test suite üzerinde hiç bir yazılım bilgisi olmaksızın komutları ekleyerek istenilen script kolaylıkla hazırlanabilir. Burada değinilmesi gereken bir başka yenilik ise Image Doctor olarak adlandırılan bir özelliği ile resmi alınan buton veya herhangi bir objenin ekran üzerinde aratılarak buldugunda uygun fonsiyonu yerine getirmesi istenilebilir. Yani test edilen uygulamanın teknolojisi göz ardı edilebilir. Kaydedilen imajları tekrar tekrar farklı test case hazırlanırken kullanılabilir. Bu sayede hız kazanabilirsiniz.

Eggplant vs Platform
SUT (system under test) test edilecek sistem olarak geçen sistem demektir. Mobil cihazların testleri için genel mantık ise test edilmek istenen uygulamanın çalışacağı mobil cihaza (SUT) VNC Server kurularak Eggplant'ın kurulmuş olduğu bilgisayar bağlanmak gerekir. Bu bilgisayar yardımıyla test scriplerini üreterek VNC yardımıyla SUT'a bu komutları gönderebilir. Bu sayede bir simülatör/emülatör yardımıyla değil gerçek bir mobil cihaz üzerinde otomasyon kodlarını çalıştırma imkanı sunuyor. Bu açıdan VNC ile bağlantı kurabileceğiniz her hangi bir cihazda mobil uygulamalar test edebilirsiniz. Yani platform bağımsızdır.

Eggplant Değerlendirme

Artıları:

 • Gerçek cihazlar üzerinde test imkanı
 • Platform bağımsız
 • Kısa öğrenme süresi
 • Image Doctor, kaydedilen imajlar ile kolay ve hızlı test case hazırlama
 • Farklı işletim sistemlerine kurulum (Windows, Linux, Mac)

 Eksiler:

 • VNC Server gibi ek bir uygulama gerekliliği ve maliyeti
 • VNC serverde kopmalar olabilir 
 • Ücretli bir uygulama. Daha gelişmiş Hp QTP ve IBM Robot'a kıyasla çok daha ucuz
 • Küçük bir kullanıcı kitlesi. Kötü bir destek sayfası.
 • Test ettiğim  Eggplant v12.10 sürümünde rahatsız edici kırpılmalar söz konusu. Bu durumun geçici olduğunu düşünüyorum. 
 
Test ettiğim sürüme ait görselleri altta bulabilirsiniz. Turkcell T20 android sistemli telefonuma kurduğum iki farklı ücretsiz VNC server (droid VNC ve VNC Server) uygulaması kullanarak iki farklı test case hazırlayabildim. Eggplant Test Suite görselinde kullanılan dilin sadeliğini görebilirsiniz.

Eggplant Connection List

Eggplant Test Suite

Eggplant Test Window

Comments

 1. kurulumla ilgili biraz detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eggplant için kurulum dosyasını indirip bilgisayarına kurabilirsin. Kurulum için www.testplant.com/support/downloads/current/ adresini kullanabilirsin. Mobil cihazında kullanabileceğin VNC uygulamasını mobil platformun marketinden indirebilirsin. Android için droid vnc'yi tavsiye ederim. Cihazla bilgisayarı bağlamak için usb kullanmanı tavsiye ederim, daha verimli çalışıyor.

   Kolay gelsin.

   Delete
 2. Eggplant' in Türkiye satış ve desteğini Percom veriyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla Idea teknoloji firmasıda bu ürünü kullanarak hizmet sunuyor.

  http://test.ideateknoloji.com/eggplant.html

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Testing WEB Sevices and Automating SOAP Services

Performance Testing on CI: Locust is running on Jenkins

Change Default Timeout and Wait Time of Capybara

Performance Testing on CI: Integration of Locust and Jenkins

Create an Alias for Interactive Console Work: Selenium and Capybara